
Zwodne światło.
Rudyard Kipling, człowiek młody, należy do najbardziej wybitnych powieściopisarzy nowej szkoły angielskiej. Sława jego, wzrastająca z każdym tomem, rozbrzmiewa po Europie.
Jak Loti do literatury francuskiej, tak Kipling do piśmiennictwa Albionu wniósł nowy pierwiastek egzotyczny. Na tem jednak kończy się porównanie; o ile bowiem pierwszy wytworny jest ale chłodny i jednostajny, o tyle drugi pełen gorącego temperamentu i oryginalnych poglądów.
Urodzony pod ognistem słońcem Indyj wschodnich, znający na wskroś Chiny, Afrykę i wszystkie podzwrotnikowe kolonie angielskie, które przebiegał najczęściej jako korespondent wojenny, maluje w „Zwodnem świetle” Egipt, Sudan i krwawą wojnę tubylców z brytańskimi najeźdźcami; maluje z silą męskiego realizmu i poezyą niewieściego pióra.
Bohater jego, Dick Heldar, rysownik i korespondent wojenny, goni za sławą i zdobywa ją obrazami na tle walk afrykańskich. Bogaty już w laury i złoto, spotyka za powrotem do Londynu dawną towarzyszkę lat dziecinnych, Maisie, która również na artystkę się kształci. Dziewczyna, jak biblijna Dalilla, rozbraja niepokonanego Samsona i odtąd świat cały sobą mu zasłania.
Heldar, dla zdobycia jej poświęca wszystko, rozpróżniacza się, traci siłę i talent; lecz ona ma inny cel w życiu, nad mrzonki romantyczne—sztuka stała się dla niej bożyszczem. Heldar, odtrącony stanowczo, rozpija się, traci wzrok i oślepły ginie rozmyślnie w Afryce.
Upadek i śmierć artysty do najbardziej wzruszających rozdziałów książki należy. „Zwodnem światłem” było mu życie, zwodnem światłem sława i miłość kobiety. Dodajemy jeden szczegół. Kipling, który obok siły w opowiadaniu, wykazał wiele poezyi w odtworzeniu idealnego stosunku Heldara do Maisie i wielką znajomość duszy kobiecej, został za to właśnie chłodno przyjęty przez publiczność angielską. Krytyka podnosiła na wyżyny „Zwodne światło”, pisma zagraniczne dawały osobne studya o niem, sentymentalizm Angielek dąsał się jednak. Aby mu zadość uczynić, autor ogłosił w popularnym „Lippincott’s Magazine” drugie zakończenie tejże samej powieści; tu Maisie, dowiedziawszy się o ślepocie Dick’a, rzuca mu się na szyję, sama przyspiesza ślub i życie całe pielęgnowaniu ociemniałego poświęca.
Dla nas pierwsze zakończenie, przez polski przekład uwzględnione,
oryginalniejszem jest i psychologicznie prawdziwszem. Kto zna duszę ludzką ten wie, że małżeństwo z litości, małżeństwo młodej dziewczyny rozkochanej w sztuce, z kaleką zrujnowanym na ciele i duszy, większą jest często dla niego krzywdą niż dobrodziejstwem. Pierwsze więc zakończenie moralniejszem jest nawet.
***
Z LITERATURY.
Z ruchu wydawniczego.
R. Kipling. „ Zwodne światło."
Powieść (Nakład Bibljoteki dzieł wyborowych.)
Powieść (Nakład Bibljoteki dzieł wyborowych.)
Powieść „Zwodne światło" należy do piękniejszych utworów, jakie w dorobku swoim posiada znakomity autor „Księgi puszczy".
Niezwykły pomysł powieściowy, wykonany z precyzją, a tchnący siłą prawdy i uczucia, nie pozwala oderwać się od kart książki. Na wstępie jest przedziwna sielanka dwojga dzieci sierot, które lgną do siebie całą duszą. Dorastają i życie je rozdziela. Dick zostaje świetnym rysownikiem artystą, porywa tłumy, unosi go temperament i powodzenie.
Nieokiełznana jego dusza, pokornieje tylko przed Maisie, towarzyszką lat dziecięcych, którą spotyka po 10 latach rozłąki. Maisie jest też artystką, lecz bez talentu. Nie kocha Dicka, nie kocha nikogo, prócz siebie, Dick jednak wierzy w swoją szczęśliwą gwiazdę. Tymczasem przychodzi nieszczęście. Dick traci wzrok, a Maisie opuszcza go z całym egoizmem. Dick ginie od kuli na wojnie na stepach Egiptu, gdzie uciekł od ludzi za przyjacielem, by jak dawniej posłyszeć jeszcze świst kul, krzyki arabów i bieg wielbłądów.
Opisy przyrody, potyczek arabów z Anglikami, nad brzegami Nilu nie mają sobie równych, pod względem siły, prawdy i kolorytu. Niezmiernie interesująco postawiony jest także problemat psychologiczny.
Nieokiełznana jego dusza, pokornieje tylko przed Maisie, towarzyszką lat dziecięcych, którą spotyka po 10 latach rozłąki. Maisie jest też artystką, lecz bez talentu. Nie kocha Dicka, nie kocha nikogo, prócz siebie, Dick jednak wierzy w swoją szczęśliwą gwiazdę. Tymczasem przychodzi nieszczęście. Dick traci wzrok, a Maisie opuszcza go z całym egoizmem. Dick ginie od kuli na wojnie na stepach Egiptu, gdzie uciekł od ludzi za przyjacielem, by jak dawniej posłyszeć jeszcze świst kul, krzyki arabów i bieg wielbłądów.
Opisy przyrody, potyczek arabów z Anglikami, nad brzegami Nilu nie mają sobie równych, pod względem siły, prawdy i kolorytu. Niezmiernie interesująco postawiony jest także problemat psychologiczny.
Kurier warszawski, 1912
***
***
Zwodne światło — powieść Rudyarda Kiplinga
—przełożył z angielskiego Anatol Krzyżanowski.
(Nakł. księg. T. Paprockiego).
Cierpienia ludzkie nie starzeją się wcale, mają one tyle odmian i odcieni, że powieśeiopisarzowi nie zabraknie nigdy odpowiedniego materyału, gdy zechce czerpać pomysły z tej bogatej skarbnicy. Jeśli jeszcze autor potrafi pomysł ubrać w szatę artystyczną, gdy tchnie weń prawdę życia realnego i ożywi talentem, czyż może nie stworzyć rzeczy pięknej?
Do takich właśnie nie powszednieli prac słusznie zaliczyć należy i powieść Kiplinga p. t. „Zwodne światło". Jest to niejako ostatnia karta z życia awanturnika artysty-malarza, w której zawartą została cala głębia udręczeń i bezsilnej nędzy młodego, pełnego sił i talentu, człowieka wobec niszczącej potęgi losu. Młody chłopiec pozbawiony ciepła rodzinnego i oddany pod opiekę surowej kobiety, poznaje dziewczynę sierotę. Wspólna niedola zbliża ich z sobą i wkrótce łączy węzłem młodocianej miłości.
Chwila rozstania tych dwojga dzieci, jest zarazem chwilą ubopólnych wyznań i gorących przysiąg. Taki jest króciutki, nieco sielankowy, wstęp do ponurego dramatu, którego głównym i jedynym bohaterem jest ów właśnie pozostawiony na łasce losu młodzieniec — Ryszard Heldar.
Burze życia nie oszczędzały go wcale—po wielu latach poniewierki, znalazł się oto pod palącem niebem Afryki, gdzie z bronią w ręku uczy synów pustyni posłuszeństwa dla Anglii. W chwilach wolnych od trudów obozowych szkicuje z natury obrazy walk, uderzające nic tylko odrębnym, jaskrawym kolorytem, ale zarazem piętnem oryginalności i ognistego temperamentu samego twórcy. Szkice te za pośrednictwem południowego syndykatu pracy, dostają się do rąk publiczności angielskiej i jednają artyście szybki rozgłos.
Gdy kampania sudańska została ukończoną, Dick zawezwany listem przyjaciela, porzuca tułaczy żywot i poprzedzony sławą spieszy do Londynu. Tu fortuna dziwnie łaskawą okazuje się w początkach jego artystycznej karyery. W bardzo krótkim przeciągu czasu obrazami swymi zdobywa nie tylko względy ogółu ale i pieniądze. Wszystkie zawody i niepowodzenia lat młodzieńczych, sowicie zda się powinny być teraz okupione. Wrażliwej naturze Dicka, wszystko to jednak nie wystarcza; brak mu drobnej twarzyczki, okolonej kruczymi kędziorami, której obraz tak długo wytrwale w sercu swem nosił, brak towarzyszki lat dziecinnych—ukochanej Maisie.
Ślepy Traf i w tem mu dopomaga, odnajduje ją ale odtąd i życie traci dla niego wszelki urok. Dawna Maisie to obecnie pożerana niepohamowaną ambicyą artystka bez talentu, która duszę swą całą zaprzedała, nie tyle samej sztuce ile żądzy sławy i oklasków tłumu. Napróżno Dick usiłuje rozżarzyć w niej iskrę uczucia, daremnie z uniesieniem roztacza przed nią czary głębokiej miłości i w upojeniu „pragnie ją unieść na bezludne wyspy, gdzie olbrzymi wodospad toczy się srebrną wstęgą wśród zieleni i gdzie jego bóstwo jedyne, rozbujano w hamaku, usypiać będzie kołysane brzękiem owadów i rozmarzone serenadą, przez szum wodospadu śpiewaną".—Maisie chłodno odpowiada, że „idąc przez całe życie dotąd samotnie, dziś nie umiałaby już należeć do nikogo, oprócz do siebie samej".
Dick jednak łudzi się ciągle i wierzy, że z czasem te dumne i zimne usta, rozchylone szeptem miłosnym, z rozkoszą powtarzać będą imię jego, wierzy, że kto tak kocha jak on, kto kupił wszystkie swe myśli i pragnienia w tej jednej nieprzepartej chęci posiadania drogiej osoby,
ten w końcu zwyciężyć musi. Niestety! nadzieje te zawiodły.
Gorliwa w poszukiwaniu sławy Maisie, opuszcza Heldara i jedzie pracować zdała od Londynu nad dziełem, które ma jakoby niezawodnie ozdobić jej skronie, upragnionym wieńcem wawrzynu. Osamotniony Dick, z raną w sercu, powraca do zaniedbanych studyów artystycznych, zamierzając skorzystać z tegoż samego co i Maisie tematu i namalować obraz, mający wyobrażać „Melancholię". W tem podczas pracy razi go jak grom z jasnego nieba wyrok lekarza, zapowiadający mu prędką utratę wzroku.
Przerażony tym nagłym i strasznym ciosem, postanawia wytężyć wszystkie siły swego ducha, wyzyskać do ostatka światło swych zbolałych źrenic i dokończyć „Melancholii". Sztucznie podniecając energię swą, pracował wytrwale... aż wreszcie dopiął swego: z siebie zrobił ruinę człowieka ale z obrazu — arcydzieło.
Pozbawiony wzroku nie widział już Maisie, która przybyła go niby pocieszać i przestraszona jego ohydą porzuciła raz na zawsze. Znosił katusze, z rezygnacyą tłumiąc ból w sobie, myśl o śmierci odpychał, jako środek nie godny człowieka odważnego, aż zwabiony przelotnem i wyrafinowanem współczuciem dziewczyny ulicznej, omal nie stoczył się w przepaść upodlenia, chcąc kupić sobie jej względy i pędzić nędzny żywot przy jej boku. Trwało to wszakże chwilę tylko; przekonawszy się, że ta właśnie ograniczona istota, wzgardzona ulicznica, w przystępie gniewu, zniszczyła jego najdroższy skarb „Melancholię", otrząsnął sie nagle—jakby brudną szmatę z siebie zrzucił—spisał testament i opuścił Anglię, ażeby w pustyniach Afryki szukać śmierci, która go też niebawem spotkała.
„Zwodne światło" jak sądzić można z powyższego, jako całość jest raczej biografią w artystycznej formie, wizerunkiem istoty ludzkiej, skazanej z góry przez dziwny fatalizm na zagładę, niż powieścią.
W każdym razie autor przedstawił nam portret wspaniały, wycieniowany do najdrobniejszych szczegółów, który choć przeraża „śmiechem krew mrożącym", zawieszonym na ustach i grozą „piekła rozpaczy", wyrytego w rysach, jednak pociąga niezwykłą subtelnością wykończenia i głębokością analizy psychologicznej.
T. J.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz